Ziņas
Tiesas lēmums

Augstākā tiesa noraida regulatora sūdzību; dabasgāzes tirgus paliek slēgts līdz 2017. gada 3. aprīlim.

Augstākā tiesa atteicās pārskatīt Administratīvās apgabaltiesas lēmumu, kurā atzīts, ka Latvijas dabasgāzes tirgus ir slēgts citiem dabasgāzes tirgotājiem līdz 2017. gada 3. aprīlim. Augstākā tiesa pieņēma lēmumu izbeigt blakus sūdzības tiesvedību, kas ierosināta sakarā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) blakus sūdzību par Administratīvās apgabaltiesas (turpmāk – Apgabaltiesa) lēmumu. Tādejādi dabasgāzes tirgus paliek slēgts līdz 2017. gada 3. aprīlim.

Jau iepriekš Apgabaltiesa, izvērtējot AS "Latvijas Gāze" pieteikumu par SPRK 2016. gada 25. augusta lēmuma Nr.122 atcelšanu un atzīšanu par prettiesisku, atzina, ka AS „Latvenergo” nav tiesīga saņemt dabasgāzi no citiem tirgotājiem pirms 2017. gada 3.aprīļa. Attiecīgi – AS "Latvijas Gāze" nav jānodrošina trešu pušu pieeja dabasgāzes pārvades un sadales infrastruktūrai.

Administratīvā apgabaltiesa iepriekš lēma, ka visi SPRK lēmumi, kas saistīti ar dabasgāzes tirgus atvēršanu pirms 2017. gada 3. aprīļa, ir pretrunā likumam, jo likums paredz dabasgāzes tirgus atvēršanu tikai pēc Privatizācijas līguma noslēgšanās. Līdz ar to SPRK jau sākotnēji bija jānodrošina AS "Latvijas Gāze" ekskluzivitāte Latvijas dabasgāze tirgū, nepieļaujot piegādes no citiem tirgotājiem vai avotiem. Ievērojot likumu prasības, AS "Latvijas Gāze" arī nav vajadzības vērsties SPRK ar prasību par pagaidu atkāpi iespējamo finansiālo zaudējumu dēļ.

Saskaroties ar SPRK prettiesisko rīcību, cenšoties pretēji likumā noteiktajam atvērt dabasgāze tirgu pirms 2017. gada 3. aprīļa, AS "Latvijas Gāze" divas reizes vērsās SPRK, lūdzot gan nodrošināt AS "Latvijas Gāze" ekskluzivitāti Latvijas tirgū kā to paredz 1997. gada 2. aprīlī parakstītais Privatizācijas līgums, gan pēc pirmā pieteikuma noraidīšanas, lūdzot pagaidu atkāpi saistībā ar iespējamiem finanšu riskiem, kas uzņēmuma rastos priekšlaicīgi atverot dabasgāzes tirgu. Abas reizes SPRK noraidīja AS "Latvijas Gāze" pieteikumus.

Apgabaltiesa arī iepriekš nepiekrita SPRK viedoklim, ka Enerģētikas likuma 110.pants jau pašreizējā brīdī paredz galalietotāja tiesības izvēlēties tirgotāju. Apgabaltiesas ieskatā SPRK viedoklis, ka galalietotājam ir tiesības izvēlēties tirgotāju, ir pretrunā gan ar pašas SPRK norādītajiem faktiem, gan arī, aplūkojot šo jautājumu sistēmiski, Enerģētikas likuma ietvaros. Analizējot Enerģētikas likuma normas, Apgabaltiesa secināja, ka likumdevējs gan iepriekš, gan arī šobrīd ir skaidri izteicis gribu, ka galalietotājs var izvēlēties tirgotāju vien no 2017. gada 3. aprīļa.
 

<< Atpakaļ

 
 
Skype zvans
 
Facebook Draugiem
Lapā tiek izmantotas sīkdatnes, lai mēs varētu jums piedāvāt labāku saturu. Izmantojot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Labi Uzzini vairāk