Jaunie tarifi no 1. jūlija

Jaunie tarifi no 1. jūlija

Kāpēc mainās mans ikmēneša maksājums?

Maksājums par dabasgāzi sastāv no 5 komponentēm - dabasgāzes cena, sadale, pārvade, PVN, akcīze. No 1. jūlija mainīsies 2 komponenšu tarifi – dabasgāzes cena un sadales sistēmas operatora Gaso mainīgā daļa un fiksētā maksa.

  • Dabasgāzes cena

Dabasgāzi iegūst dažādās valstīs un pārdod starptautiskajā tirgū jeb biržā. Līdzīgi kā akciju tirgu, arī dabasgāzes tirgu Eiropā ietekmē dažādi notikumi, piemēram, auksta ziema, vēss pavasaris, cauruļvadu remonti, ģeopolitiskie jautājumi un citi. Tāpēc dabasgāzes cenas svārstās katru dienu.

Latvijas Gāze, kā publiskais tirgotājs, mājsaimniecībām pārskata cenas divas reizes gadā atbilstoši SPRK* apstiprinātajai metodikai, kurā ir noteiktas uzņēmuma peļņas robežas, tirgojot dabasgāzi mājsaimniecībām. Tādā veidā valsts var būt droša, ka iedzīvotāji nepārmaksā par dabasgāzi, bet uzņēmums gūst peļņu kvalitatīva pakalpojuma nodrošināšanai.

Pagājušajā vasarā Latvijas Gāze saviem klientiem nodrošināja ļoti zemu dabasgāzes cenu, taču pēdējos 12 mēnešos starptautiskajā tirgū gāzes cena ir pieaugusi pat četras reizes, tāpēc atbilstoši SPRK metodikai pieaugs arī klientu ikmēneša maksājumi.

  • Sadales tarifi

Sadales pakalpojumu nodrošina uzņēmums Gaso. Jaunie sadales tarifi ir saskaņoti ar SPRK jau šī gada aprīlī. Gaso fiksētā maksa par dabasgāzes sadali turpmāk būs 3,27 EUR mēnesī, iekļaujot PVN. Šāds tarifu paaugstinājums uzņēmumam nepieciešams, lai turpinātu modernizēt infrastruktūru.

Vairāk par tarifiem

Vai atbilde bija jums lietderīga? Paldies par atbildi – tā mums noteikti palīdzēs uzlabot servisu.
Kas ietekmē dabasgāzes cenas izmaiņas?

Dabasgāzes tirgus Latvijā ir cieši saistīts ar Eiropas un pasaules tirgiem, dabasgāzes cenu nosaka biržā un pēdējo mēnešu laikā tā ir būtiski pieaugusi (palielinājusies līdz pat 4 reizēm).

Faktori, kas ietekmējuši dabasgāzes cenas pieaugumu pēdējo 6 mēnešu laikā:

  • Laikapstākļi – aukstā ziema un vēsais pavasaris Rietumeiropā palielināja dabasgāzes patēriņu un pieprasījumu. Eiropas dabasgāzes krātuves ir iztukšotas, un pieprasījums krietni pārsniedz piedāvājumu;
  • Pieprasījums - liels LNG (sašķidrinātā dabasgāze) pieprasījums Āzijā, ievērojams apjoms kravu tiek piegādāts Āzijai, radot nepietiekamu piedāvājumu Eiropā;
  • Ģeopolitika – dažādi politiski notikumi, kas ietekmē dabasgāzes transportēšanu atsevišķu valstu robežās (piemēram, piegādes caur Ukrainu);
  • Notikumi pasaulē – reizēm šķietami nesaistīti notikumi var ietekmēt dabasgāzes cenas, piemēram, negadījums ar iestrēgušo kuģi Suecas kanālā. Aizsprostotais kanāls traucēja LNG (sašķidrinātā dabasgāze) transportēšanu, kas ievērojami, sadārdzināja piegādes izmaksas.
Vai atbilde bija jums lietderīga? Paldies par atbildi – tā mums noteikti palīdzēs uzlabot servisu.
Kā es varu uzzināt, cik man būs mēnesī jāmaksā par dabasgāzi?

Visi Latvijas Gāze klienti no jūlija līdz septembra beigām saņems vēstules ar jauno maksājuma summu. No augusta jaunā izlīdzinātā maksājuma summa būs redzama klientu portālā, tad arī ir jāveic pirmais maksājums atbilstoši jaunajam tarifam. Mūsu mājaslapas sadaļā tarifi un kalkulators ir pieejams kalkulators, ar ko var aprēķināt prognozēto maksājumu par dabasgāzi.

Vai atbilde bija jums lietderīga? Paldies par atbildi – tā mums noteikti palīdzēs uzlabot servisu.
Es šogad jau esmu saņēmis pārskatu, vai man izlīdzinātā maksājuma summa mainīsies?

Ņemot vērā, ka šoreiz mainās gan dabasgāzes cena, gan Gaso sadales pakalpojuma mainīgā un fiksētā maksa, mājsaimniecībām izsūtīsim vēstules ar jaunām izlīdzinātā maksājuma summām, lai neveidojas lielākas summas samaksai, saņemot nākamo gada pārskatu. Aicinām klientus aktīvi ziņot skaitītāja rādījumus un norēķināties atbilstoši atsūtītajam maksājumu grafikam, jo tas būs izveidots, ņemot vērā iepriekš veiktos maksājumus.

Vai atbilde bija jums lietderīga? Paldies par atbildi – tā mums noteikti palīdzēs uzlabot servisu.
Ko darīt, ja esmu samaksājis avansā pirms mainījās tarifi?

Arī klienti, kuri ir samaksājuši avansā vairākus mēnešus vai gadu uz priekšu, saņems no mums vēstuli ar jauno maksājumu grafiku. Tas būs izveidots, ņemot vērā jau veiktos maksājumus.

Vai atbilde bija jums lietderīga? Paldies par atbildi – tā mums noteikti palīdzēs uzlabot servisu.