Iniciatīva - Vide rītdienai!

Enerģētikas un transporta jomas uzņēmumi – AS “Latvijas Gāze”, AS “Gaso”, AS “Virši – A”, “Auto 100” filiāle Latvijā (Škoda) un SIA “Scania Latvia” – izveidojuši iniciatīvu “Vide rītdienai!”. Iniciatīvas autori aicina uz diskusiju valsts institūciju pārstāvjus, lai runātu par sadarbību un to, kā šīs nozares var sniegt atbalstu Latvijas un globālo klimata mērķu sasniegšanai.

“Mūsu mērķis ir veicināt tīrākas enerģijas izmantošanu transportā. Kā zināms, gāze ir daudz “tīrāka” nekā dīzeļdegviela vai benzīns, tādēļ domājam par to, kā paplašināt gāzes pieejamību autodegvielas tirgū. Latvijai ļoti svarīgi ir pasažieru un virszemes kravu pārvadājumi, un tieši komerciālajā transportā tūlītēji ieguvumi ir acīmredzami,” skaidro viens no iniciatīvas idejas autoriem, AS “Latvijas Gāze” valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis.

Diskusija “Vide rītdienai!” tiek rīkota, lai kopīgi runātu par ekonomiski efektīvākas un videi draudzīgākas enerģijas izmantošanu, lai stiprinātu sadarbību starp valsts institūcijām, enerģētikas un transporta nozares uzņēmējiem un citiem partneriem, kā arī, lai kopīgi meklētu risinājumus klimata mērķu sasniegšanai tautsaimniecībā.

Diskusija “Vide rītdienai!” notiks trešdien, 2019.gada 11. septembrī, plkst. 11.00 – 13.00, Rīgas Motormuzeja Konferenču zālē, 2.stāvā, Eizenšteina ielā 8.

Pasākuma laikā plānots vienoties par risinājumiem starp organizācijām, uzņēmējiem un valsti ekonomiski efektīvāku un ekoloģiski ilgtspējīgāku enerģijas avotu izmantošanai transporta sektorā. Tāpat paredzēts parakstīt sadarbības memorandu.

Plānots, ka diskusijā piedalīsies iniciatīvas “Vide rītdienai!” izveidotāju pārstāvji: AS “Latvijas Gāze” valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis un valdes locekle Elita Dreimane, AS “Gaso” valdes loceklis Aleksandrs Koposovs, AS “Virši – A” izpilddirektors Jānis Vība.

Tāpat paredzēts, ka pasākumā piedalīsies iniciatīvas “Vide rītdienai!” partneru pārstāvji no SIA “Jēkabpils Autobusu parks”, SIA “Scania Latvia”, “Auto 100” Latvijas filiāles (Škoda), biedrības “Auto asociācija”, biedrības “Latvijas Autoinženieru asociācija”, Rīgas Tehniskās universitātes, VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcijas” (CSDD) un citi.

Uz pasākumu aicināti un plānots, ka piedalīsies arī valsts institūciju pārstāvji – ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārais sekretārs Artūrs Toms Plešs, Satiksmes ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Butāns un finanšu ministra padomnieks Leonīds Salcevičs.

Savukārt no aptuveni plkst.13.00 CSDD iekšpagalma stāvvietā (aiz Rīgas Motormuzeja) pēc diskusijas būs praktiskā daļa. Proti, paredzēti ar CNG (CNG – compressed natural gas) dzinēju aprīkotu transportlīdzekļu veiktspējas paraugdemonstrējumi, iespējas izbaudīt sajūtas Biķernieku trasē autobraucēja Krišjāņa Caunes vadītā spēkratā, kas aprīkots ar CNG dzinēju, kā arī paredzēti izmešu salīdzinošie mērījumi.

Latvija, tāpat kā citas Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, apņēmusies īstenot noteiktus klimata mērķus enerģētikas un transporta jomā. Viens no aktuālajiem priekšlikumiem saistās ar CNG izmantošanu transportā. CNG izmaksu un efektivitātes ziņā tiek uzskatīta par vienu no ilgtspējīgākajiem un tīrākajiem enerģijas avotiem. Turklāt atbilstoši direktīvai par alternatīvās degvielas infrastruktūras attīstību (2014/94/ES) līdz 2025. gadam ES dalībvalstīm jānodrošina CNG uzpildes stacijas vismaz ik pa 150 km, lai panāktu, ka ar CNG darbināmie transportlīdzekļi var cirkulēt visā ES vismaz esošajā TEN-T pamattīklā. Tādējādi veidojot arī priekšnosacījumus ekonomiski efektīva un videi draudzīgāka transporta izmantošanai.


Pasākumā vai pēc izvēles kādā no tā daļām aicināti piedalīties plašsaziņas līdzekļu pārstāvji. Plānots, ka pirms memoranda parakstīšanas aptuveni plkst.12.30 Rīgas Motormuzeja Konferenču zālē, 2.stāvā notiks preses brīfings.

Mediju pārstāvji aicināti apstiprināt dalību pasākumā līdz otrdienas, 10.septembra plkst.14.00, e-pasts: Agnese.Korbe@publicid.lv vai tālrunis: 29110062.

Kontaktiem:
Agnese Korbe
Iniciatīvas “Vide rītdienai!” komunikācijas konsultante
Tālrunis: 29110062
E-pasts: Agnese.Korbe@publicid.lv