Gāzes noplūdes detektors

Līdzīgi kā ar dūmu detektoru, Ministru kabineta noteikumi Nr.238 “Ugunsdrošības noteikumi” nosaka, ka telpās, kurās atrodas gāzes iekārtas, ar kopējo siltuma jaudu, kas lielāka par 50Kw, jāuzstāda gāzes noplūdes signalizējošs detektors.

  • Regulāri jāpārliecinās par detektora tehnisko stāvokli, lai tas strādātu uzticami un pareizi. Lai to izdarītu, reizi mēnesī jānospiež pārbaudes poga un jāsagaida skaņas signāls, kas apstiprinās par ierīces darbības statusu. Sensors regulāri jātīra, izmantojot putekļu sūcēju vai lupatu, kā arī regulāri jāpārbauda baterijas.

Oglekļa monoksīda detektors

Dabasgāzes lietotājiem ieteicams uzstādīt arī oglekļa monoksīda detektorus. Sensors jāuzstāda visās dzīvojamās telpās, kurās atrodas gāzes iekārta, piemēram, ūdens sildītājs, kas savienots ar skursteni. Glābšanas dienests rekomendē sensorus uzstādīt arī vietās, kur atrodas ierīces, kas veic citus sadegšanas procesus, piemēram, malkas krāsns vai kamīns. Oglekļa monoksīda sensors signalizē, kad oglekļa monoksīda koncentrācija gaisā tuvojas cilvēka veselībai bīstamam līmenim. Bez sensora noteikt oglekļa monoksīda daudzumu ir neiespējami, jo tas ir bezkrāsains, bez smaržas un bez garšas. Pirmās oglekļa monoksīda saindēšanas pazīmes – galvassāpes, reibonis, nogurums un slikta dūša. Cilvēks var izjust šos simptomus, kamēr ir nomodā, taču guļot tie var būt pavisam nemanāmi.

  • Oglekļa monoksīda detektors jāuzstāda vietās, kur gāzes iekārta savienota ar skursteni, piemēram, virtuvē vai vannas istabā, kur lieto ūdens sildītāju. Viens sensors paredzēts tikai vienai telpai, jo ierīce mēra oglekļa monoksīda līmeni blakus sensoram. Dzīvojamās ēkās ar vairākiem stāviem ieteikts uzstādīt detektoru katrā stāvā, kā arī katrā guļamistabā.
  • Ja sensors uzstādīts telpā, kur nav sildītāja, tam jābūt tuvu cilvēka elpošanas rādiusam. Piemēram, dzīvojamā istabā sensoram jābūt novietotam cilvēka sejas augstumā, esot sēdus, piemēram, dīvānā vai uz krēsla. Guļamistabās oglekļa monoksīda sensoram jābūt pēc iespējas tuvāk guļvietai.
  • Atšķirībā no dūmu detektora, oglekļa monoksīda sensors jāuzstāda pie istabas sienas 0,5 līdz 1,5 metru augstumā no grīdas un līdz 3 metru attālumā no oglekļa monoksīda avota. Sensoru nedrīkst novietot ventilācijas sistēmu tuvumā. Ja gāzes katls atrodas vannas istabā, pārliecinies, ka oglekļa monoksīda sensors ir piemērots uzstādīšanai mitrās vietās.