Dienas Bizness rīkotā konference par šī brīža situāciju enerģētikas nozarē

11.janvārī, Bellevue Park Hotel Riga, tikās enerģētikas nozares eksperti uz atskatu par iepriekšēja gada lielākajiem izaicinājumiem un nākotnes redzējumu enerģētikas nozarē

Diskusijā par energoresursu pieejamību un piegādes ķēdēm Latvijā un reģionā, Latvijas Gāze valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis, min divus būtiskus aspektus -infrastruktūras pieejamība un cena, norādot, ka šobrīd pēc Krievijas dabasgāzes iegādes aizlieguma, kas stājās spēkā ar 2023.gada 1.janvāri, dabasgāzes piegādes tirgū ir jūtama neskaidra situācija. To ietekmē fakts, ka LNG resurss pasaulē nav pietiekams, lai tas pilnībā spētu aizvietot cauruļvadu gāzi, un, lai gan cenas patreiz ir nostabilizējušās uz TTF-1, TTF-2, un tās vairs nav TTF-40, nav prognozējams, vai tās atgriezīsies ar + zīmi. Tas, kas šobrīd cenu svārstības ir mazinājušās un tendence ir kristies, liek cenu sistēmai pievērst vēl lielāku uzmanību, Aigars Kalvītis norāda, ka “var gadīties, bet neliktu lielas cerības, ka gāzes cena varētu sasniegt iepriekšējo cenu līmeni, kas bija 50EUR par megavatstundu”.

Par Latvijas Gāze 2022.gada lielākajiem izaicinājumiem Aigars Kalvītis norāda, piegāžu apgrūtinājumus. “Izmēģinājām vairākus ceļus dabasgāzes iegādei. Bez Klaipēdas sašķidrinātās dabas gāzes (SDG) termināļa un Somijas Inko ostas termināļa, ir piegāžu ceļš no Vācijas caur Polijas GIPL gāzesvadu, kur testa režīmā iepirkām dabasgāzi par cenu, kas spēja nosegt izmaksas, par dabasgāzes transportēšanu no Eiropas uz Baltiju”. Šis ceļš dabasgāzes piegādēm ir iespējams, taču izaicinājums ir to jaudas. Tā pat, A. Kalvītis norāda, ka “bažas rada iespējamais gāzes trūkums Eiropā, kas var sekmēt citu gāzes piegādātāju interesi dabasgāzi iepirkt Eiropā un uzglabāt Baltijā, kas, savukārt, nozīmē, ka Inčukalna dabasgāzes krātuve var tikt izmantota citu valstu vajadzībām”.

Atskatoties uz iepriekšējo gadu, kā stratēģiski svarīgu Latvijas Gāze lēmumu, Aigars Kalvītis norāda, dabasgāzes iepirkumu par samērā zemu cenu un tās iesūknēšana Inčukalna dabasgāzes krātuvē, kas ļāva 2022.gada vasarā ieiet ar pietiekošiem dabasgāzes krājumiem, lai sagaidītu rudeni bez liekām bažām. Taču 2022. gada aprīlī sekoja paziņojumam par aizliegumu veikt norēķinus ar Krieviju, Klaipēdas sašķidrinātās dabas gāzes (SDG) termināļa jaudu trūkums un dabasgāzes fiziska nepieejamība, dēļ aizlieguma tās iesūknēšanai no Krievijas, sekmēja strauju cenu celšanos, sasniedzot vēsturiski augstāko līmeni, liekot visiem gāzes tirgotājiem sabalansēt savas iespējas tirgū. Neizpalika saspringts darbs ar klientiem, sniedzot konsultācijas, ko darīt, kā labāk rīkoties, vai iegādāties gāzi uz visu ziemu par ārkārtēji augstu cenu vai slēgt līgumus īstermiņā, nezinot vai nākošajā mēnesī gāze vispār būs pieejama.

Pērnā gada lielie izaicinājumi ir daudz ko iemācījuši, kā norada A. Kalvītis, “2023.gadā par gāzes iepirkšanu jādomā laicīgi, jau pavasarī, negaidot rudeni, jo tas var atnest visādas negaidītas pārmaiņas”. Tā pat, Aigars Kalvītis norāda, ka “mēs nevaram ietekmēt ģeopolitiskos notikumus aiz Latvijas robežām, un tieši tie ir tie, kas ietekmēs enerģētikas tirgus situāciju un resursu pieejamību, taču mēs katrs varam darīt savu darbu labi, lai atvieglotu situāciju”.

Iepriekšējie jaunumi

17.01.2023. | pārvaldība
Latvijas Gāze sniedz atbalstu Ukrainai elektroapgādes jomā

Aizvadītajā nedēļā uz Ukrainu devās krava ar 20 strāvas ģeneratoriem

Lasīt vairāk
13.01.2023. | tarifi | iedzīvotājiem
Janvāra rēķinos daļa klientu saņems sadales pakalpojuma korekcijas par 2022.gadu

Sadales pakalpojumu nodrošina uzņēmums Gaso. Tās ir izmaksas, kuras veidojas par gāzesvadu un sadales iekārtu rekonstrukciju, uzturēšanu, un Avārijas dienesta darbu. Tas nozīmē, ka kopējā maksājumā par dabasgāzi tiek iekļauta sadales pakalpojuma maksa par infrastruktūras nodrošināšanu un uzturēšanu tehniska kārtībā no piegādes punkta līdz pat klienta mājoklim.

Lasīt vairāk
13.01.2023.
UZMANĪBU! Sociālajos tīklos uzdarbojas krāpnieki

Godātie klienti! Sociālajā tīklā Facebook un masu mēdijos šobrīd aktivizējušies krāpnieki, kas, rakstot krievu valodā, sola nopelnīt un Latvijas Gāze vārdā cenšas izvilināt klientu datus.

Lūdzam klientus uzmanīties un vienmēr pārliecināties par sociālo tīklu konta patieso identitāti.

Lasīt vairāk