CNG - dabasgāze transportam

Latvija, tāpat kā citas Eiropas Savienības dalībvalstis, ir apņēmusies sasniegt ambiciozus klimata mērķus enerģētikas un transporta jomās. Viens no mērķiem ir veicināt tīrākas enerģijas izmantošanu transportā.

CNG jeb saspiestā dabasgāze ir viena no labākajām alternatīvām tradicionālajai degvielai. Par CNG (compressed natural gas) izmantošanas priekšrocībām stāsta AS “Latvijas Gāze” biznesa attīstības vadītājs Jānis Bethers.

Racionāls risinājums
Šobrīd saspiestās dabasgāzes (CNG) izmantošana autotransportā ļauj nošaut divus zaķus ar vienu šāvienu. Pirmkārt, tā ir izmaksu ekonomija, jo CNG automašīnu kopējie izdevumi (total cost of ownership) šobrīd ir viszemākie gan vieglo automašīnu, gan arī kravas automašīnu un autobusu segmentos. Otrkārt, tas ir videi draudzīgāks transporta veids nekā benzīna, dīzeļa vai LPG automašīnas. Svarīgi izcelt 4 aspektus, kuros CNG dod būtisku ieguvumu vides jomā: 10-30% CO2 samazinājums, 90% slāpekļa savienojumu samazinājums, teju pilnīgu smalko putekļu izskaušana un samazināts trokšņa piesārņojums, jo CNG motori ir klusāki.

Lai salīdzinātu finansiālos ieguvumus, ir jāpievērš uzmanība, ka CNG mērvienība ir kg. Dīzeli, benzīnu un LPG mēra litros. Modernas automašīnas CNG kg patēriņs uz 100 km ir aptuveni 10% zemāks nekā degvielai, un vienlaikus arī vienas vienības izmaksas ir zemākas, proti dīzeļa un benzīna litru cena ir virs 1 EUR/l, kamēr CNG cena ir ap 0.9 EUR/kg. Šobrīd 100 km izmaksas ar CNG automašīnu ir par aptuveni 20% zemākas. Ņemot vērā sagaidāmo akcīzes samazināšanas ierosinājumus dabasgāzes izmantošanai autotransportā, no 2021.gada 1. janvāra CNG cenas varētu samazināties un finansiālais ieguvums, izvēloties CNG automašīnu pieaugtu.

CNG automašīnu uzpilde
Būtisks aspekts jebkuram transporta veidam ir iespēja veikt ērtu uzpildi. Šobrīd Latvijā ir tikai 3 publiski pieejamas CNG uzpildes stacijas. Taču degvielas tirgotāji aktīvi seko līdzi uzņēmumu un privātpersonu gatavībai pārsēsties CNG automašīnās un jau šobrīd ir vairāki lieli CNG automašīnu pasūtījumi, kas ir ļāvuši uzpildes tīklu īpašniekiem lemt par labu CNG uzpildes ierīkošanai savās degvielas uzpildes stacijās. Tāpēc tuvākā gada laikā staciju skaits Latvijā, visticamāk, trīskāršosies.

Runājot par CNG uzpildi, jāņem vērā vēl divas būtiskas lietas. Pirmkārt, gan uzņēmumi, gan arī privātpersonas var veikt auto uzpildi savā teritorijā, ja vien objektam ir dabasgāzes pieslēgums. Šādus uzpildes risinājumus saviem klientiem piedāvā AS Latvijas Gāze. Otrkārt, daļai CNG automašīnu modeļu ir gan CNG, gan arī benzīna bāka, kas ļauj aptuveni 400-500 km veikt ar CNG un vēl 100-150 km ar benzīnu. Tas atrisina uzpildes problēmas tālākos braucienos, kamēr uzpildes tīkls nav attīstīts.

Ilgtspējīgs risinājums
Svarīgi ir tas, ka CNG autotransports nav pārejas posma risinājums, kas tiks likvidēts saasinoties prasībām pret vidi. CNG izmantoto dabasgāzi nākotnē varēs daļēji vai pilnībā aizstāt ar biometānu, kas ir ilgtspējīgs risinājums arī 2050.gada klimata neitralitātes kontekstā. Biometāns, kas tiek ražots no kūtsmēsliem, pārtikas atkritumiem vai poligona gāzes ir Eiropā atzīta modernā biodegviela, kuru nākotnē saražos arī Latvijā un tas dos iespēju transporta sektorā braukt ar zaļu un Latvijā ražotu degvielu. Šobrīd, iegādājoties benzīna vai dīzeļa transportu, pastāv liels risks, ka nākošo 5-10 gadu laikā šādas automašīnas un degvielas veids var tikt pakļauts dažādiem izmaksu pieaugumiem tieši negatīvās ietekmes uz vidi dēļ, taču izmantojot CNG un biometānu šads risks nepastāv.

Iepriekšējie jaunumi

27.08.2020. | finanses
Latvijas Gāze koncerna nerevidētie finanšu rezultāti par 2020. gada pirmo pusgadu

2020. gada pirmais pusgads atnesis vēl dinamiskāku un izaicinājumiem bagātāku vidi gan pasaulei kopumā, gan enerģētikas nozarei. Salīdzinoši mērenas gaisa temperatūras, stingrie ierobežojumi saistībā ar Covid-19 vīrusa izplatību un zemais dabasgāzes cenu līmenis bija noteicošie faktori, kas veidoja AS “Latvijas Gāze” darbības vidi.

Lasīt vairāk
21.08.2020. | pārvaldība
Latvijas Gāze ziedojums sniedz būtisku atbalstu Covid-19 pacientu ārstēšanai Latvijā

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārs “Latvijas infektoloģijas centra” (LIC) īpašumā nonākušas medicīnas iekārtas, ierīces un individuālie aizsardzības līdzekļi, kas ļaus modernizēt Covid-19 un citu infekciju slimību pacientu aprūpi, sniegs papildu drošību medicīnas personālam un pacientiem, samazinot inficēšanās riskus, kā arī, samazinot tēriņus par individuālajiem aizsardzības līdzekļiem, ietaupīs finanšu līdzekļus ilgtermiņā, tā žurnālistus informēja pasākumā.

Lasīt vairāk
14.08.2020. | pārvaldība
Latvijas Gāzes valdē darbu uzsāks Inga Āboliņa

2020. gada 17. augustā Latvijas Gāze valdē darbu uzsāks Inga Āboliņa, kura pārraudzīs uzņēmuma finanšu pārvaldības jautājumus. I. Āboliņai ir teju 20 gadu pieredze enerģētikas nozarē, tostarp, finanšu plānošanā un vērienīgu investīciju projektu vadībā.

Lasīt vairāk