CNG jeb saspiestā dabasgāze ir viena no labākajām alternatīvām tradicionālajai degvielai. Par CNG (compressed natural gas) izmantošanas priekšrocībām stāsta AS “Latvijas Gāze” biznesa attīstības vadītājs Jānis Bethers.
Racionāls risinājums
Šobrīd saspiestās dabasgāzes (CNG) izmantošana autotransportā ļauj nošaut divus zaķus ar vienu šāvienu. Pirmkārt, tā ir izmaksu ekonomija, jo CNG automašīnu kopējie izdevumi (total cost of ownership) šobrīd ir viszemākie gan vieglo automašīnu, gan arī kravas automašīnu un autobusu segmentos. Otrkārt, tas ir videi draudzīgāks transporta veids nekā benzīna, dīzeļa vai LPG automašīnas. Svarīgi izcelt 4 aspektus, kuros CNG dod būtisku ieguvumu vides jomā: 10-30% CO2 samazinājums, 90% slāpekļa savienojumu samazinājums, teju pilnīgu smalko putekļu izskaušana un samazināts trokšņa piesārņojums, jo CNG motori ir klusāki.
Lai salīdzinātu finansiālos ieguvumus, ir jāpievērš uzmanība, ka CNG mērvienība ir kg. Dīzeli, benzīnu un LPG mēra litros. Modernas automašīnas CNG kg patēriņs uz 100 km ir aptuveni 10% zemāks nekā degvielai, un vienlaikus arī vienas vienības izmaksas ir zemākas, proti dīzeļa un benzīna litru cena ir virs 1 EUR/l, kamēr CNG cena ir ap 0.9 EUR/kg. Šobrīd 100 km izmaksas ar CNG automašīnu ir par aptuveni 20% zemākas. Ņemot vērā sagaidāmo akcīzes samazināšanas ierosinājumus dabasgāzes izmantošanai autotransportā, no 2021.gada 1. janvāra CNG cenas varētu samazināties un finansiālais ieguvums, izvēloties CNG automašīnu pieaugtu.
CNG automašīnu uzpilde
Būtisks aspekts jebkuram transporta veidam ir iespēja veikt ērtu uzpildi. Šobrīd Latvijā ir tikai 3 publiski pieejamas CNG uzpildes stacijas. Taču degvielas tirgotāji aktīvi seko līdzi uzņēmumu un privātpersonu gatavībai pārsēsties CNG automašīnās un jau šobrīd ir vairāki lieli CNG automašīnu pasūtījumi, kas ir ļāvuši uzpildes tīklu īpašniekiem lemt par labu CNG uzpildes ierīkošanai savās degvielas uzpildes stacijās. Tāpēc tuvākā gada laikā staciju skaits Latvijā, visticamāk, trīskāršosies.
Runājot par CNG uzpildi, jāņem vērā vēl divas būtiskas lietas. Pirmkārt, gan uzņēmumi, gan arī privātpersonas var veikt auto uzpildi savā teritorijā, ja vien objektam ir dabasgāzes pieslēgums. Šādus uzpildes risinājumus saviem klientiem piedāvā AS Latvijas Gāze. Otrkārt, daļai CNG automašīnu modeļu ir gan CNG, gan arī benzīna bāka, kas ļauj aptuveni 400-500 km veikt ar CNG un vēl 100-150 km ar benzīnu. Tas atrisina uzpildes problēmas tālākos braucienos, kamēr uzpildes tīkls nav attīstīts.
Ilgtspējīgs risinājums
Svarīgi ir tas, ka CNG autotransports nav pārejas posma risinājums, kas tiks likvidēts saasinoties prasībām pret vidi. CNG izmantoto dabasgāzi nākotnē varēs daļēji vai pilnībā aizstāt ar biometānu, kas ir ilgtspējīgs risinājums arī 2050.gada klimata neitralitātes kontekstā. Biometāns, kas tiek ražots no kūtsmēsliem, pārtikas atkritumiem vai poligona gāzes ir Eiropā atzīta modernā biodegviela, kuru nākotnē saražos arī Latvijā un tas dos iespēju transporta sektorā braukt ar zaļu un Latvijā ražotu degvielu. Šobrīd, iegādājoties benzīna vai dīzeļa transportu, pastāv liels risks, ka nākošo 5-10 gadu laikā šādas automašīnas un degvielas veids var tikt pakļauts dažādiem izmaksu pieaugumiem tieši negatīvās ietekmes uz vidi dēļ, taču izmantojot CNG un biometānu šads risks nepastāv.