Jau šā gada aprīlī Latvijas Gāze, operatīvi reaģējot uz Covid-19 pandēmiju, ziedoja 100 tūkstošus eiro nodibinājumam “Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Atbalsta fonds” (Fonds).
“Enerģētikas un veselības nozarei ir kas kopīgs – tas, ko mēs darām šodien, atbalsosies nākotnē, sabiedrības labklājībā un veselībā. Latvijas Gāze kā viens no Baltijas enerģētikas nozares līderiem redz, ka mēs varam parūpēties par iedzīvotāju labsajūtu tiešā veidā, iestājoties par tīru vidi un ilgtspējīgu enerģijas izmantošanu, gan netiešā – atbalstot veselības nozari un tajā strādājošos. Tieši tāpēc arī lēmām par atbalsta sniegšanu slimnīcai,” teica Latvijas Gāze valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis.
Kalvītis pauda gandarījumu, ka investētie līdzekļi un iegādātās tehnoloģijas palīdzēs nodrošināt LIC darbības efektivitāti ilgtermiņā, kā arī samazināt izdevumus nepietiekama finansējuma apstākļos, lai tos varētu ieguldīt citu akūtu problēmu risināšanā.
Par šiem līdzekļiem Fonds LIC vajadzībām ir iegādājies vairāk nekā 6000 individuālās aizsardzības līdzekļu vienību, 12 bezkontakta digitālos termometrus, trīs intensīvās terapijas rentgen-caurlaidīgās gultas ar pacienta svara noteikšanas iespēju un iespējām attālināti regulēt augstumu dažādās pozīcijās un slīpumu, piemēram, pagriežot pacientu uz sāniem un pārliekot citā gultā ar mazāku fizisko piepūli. Iegādāta arī viena perifēro vēnu navigācijas ierīce un divas inovatīvās plazmas tehnoloģijas iekārtas “Novaerus Defend 1050”, kas veic gaisa dezinfekciju un attīrīšanu, tā neļaujot vīrusiem, baktērijām, pelējumam un nepatīkamiem aromātiem izplatīties telpās.
“Vajadzību arvien ir vairāk nekā iespēju. Tāpēc mums ir būtisks ikviens atbalsts. Lai gan šobrīd joprojām mūsu stacionārā ārstējas Covid-19 pacienti, esam atgriezušies ierastajā ikdienā - esam atbildīgi arī par citu infekciju slimību pacientu ārstēšanu. Esam īpaši gandarīti, ka varējām iegādāties inovatīvas iekārtas un ierīces, kas palīdz uzlabot ārstniecības procesu, vienlaikus mazinot inficēšanās riskus mediķiem, atvieglo darbu un uzlabo darba apstākļus. Uzlabojas darba efektivitāte un tiek ietaupīti līdzekļi,” skaidroja LIC galvenā ārste, profesore Baiba Rozentāle.
Pēc Rozentāles sacītā, iegādātās iekārtas un ierīces ir kā papildinājums kompleksai pacientu un personāla veselības aizsardzības sistēmai, kur katram posmam – sākot no roku dezinfekcijas, individuālajiem aizsardzības līdzekļiem līdz gaisa dezinfekcijai - ir sava, būtiska loma. It sevišķi Covid-19 otrā viļņa gaidās, kā arī gatavojoties citiem sezonālajiem vīrusiem, kas nemainīgi būs Latvijā.
Piemēram, atbilstoši noslēgtajiem līgumiem, LIC tiks piegādātas intensīvās terapijas rentgen-caurlaidīgās gultas, kas ietver dažādus funkcionālus risinājumus, kas ļauj darbības veikt attālināti. Tas nozīmē, ka medicīnas personālam nav tajā brīdī jānonāk tiešā saskarē ar infekcijas pacientu un nav nepieciešams izmantot pilnu aizsargtērpu, tā ietaupot līdzekļus.
Pēc Rozentāles sacītā, īpašs jaunums ir “Novaerus” iekārta. Inovatīvā un pārvietojamā ierīce ar patentētu tehnoloģiju – ultra zemas enerģijas plazmu – ātri iznīcina vīrusus, baktērijas, sēnītes un pelējuma sporas DNS līmenī. “Novaerus” attīra gaisu no alergēnu klātbūtnes un viegli gaistošiem organiskiem savienojumiem, kā arī novērš nepatīkamas smakas.
“Šī iekārta ļauj veidot vēl vienu papildu drošības slāni, tas būs svarīgi sākoties sezonālajiem vīrusiem. Mēs esam abas šīs iekārtas izvietojuši tieši Infektoloģijas poliklīnikā, jo šeit ir vislielākā un visintensīvākā pacientu aprite, kā arī vistiešākā saskare ar medicīnas personālu. Esam pateicīgi uzņēmumam “Latvijas Gāze” par šo atbalstu, kas mums ļauj uzlabot mediķu darba apstākļus un pacientu ārstēšanās procesu un rezultātu,” uzsvēra Rozentāle.
Pēc iekārtas ražotāja pārstāves Latvijā, SIA “Biomark” vadītājas Marselas Bokas teiktā, ir svarīgi, ka tagad arī Latvijas medicīnas iestādēm varam piedāvāt inovatīvus, drošus un efektīvus ilgtermiņa risinājumus pacientu un medicīnas darbinieku aizsardzībai augsta inficēšanās riska situācijās.
“Novaerus Defend 1050” ir patentētas inovatīvas ultra zemas enerģijas plazmas tehnoloģijas gaisa dezinfekcijas un attīrīšanas iekārta. Tajā ir apvienotas sešas plazmas spoles ar tiešu dezaktivējošu darbības mehānismu kopā ar daudzpakāpju filtru sistēmu smalko daļiņu filtrācijai. Saskaroties ar plazmas enerģijas lauku tiešā veidā, gaisā esošie patogēni - baktēriju šūnas, vīrusi, pelējumu sporas - tiek dezaktivēti DNS līmenī.
“Tā ir ilgstoši pētīta cilvēkam pilnībā droša tehnoloģija, kas neveido kaitīgus ķīmiskus blakusproduktus un paredzēta lietošanai nepārtrauktā diennakts režīmā. Šī tehnoloģija vairāk nekā 15 gadus ir pētīta un klīniski validēta NASA laboratorijās, to izmanto arī kosmosa kuģos gaisa attīrīšanai un pelējumu risku novēršanai. Veikti vairāk nekā 30 neatkarīgu laboratoriju vīrusu pētījumi Lielbritānijā, Dānijā, ASV un citviet,” pastāstīja Boka.
“Novaerus” plazmas pierādītā efektivitāte ir teju 99,99%, kas ir būtiski LIC. Tā nerada kaitīgus blakusproduktus un iekārtām nav nepieciešama specializēta apkope. Viena ierīce patērē mazāk enerģijas nekā 40 vatu spuldze. Gaiss tiek iesūkts iekārtā un filtrēts starp plazmas spolēm. Paredzēts, ka pareizi iekārtu ekspluatējot, tā var funkcionēt vairāk nekā 10 gadu.
“Manuprāt, viena no priekšrocībām ir tā, ka iekārta ir pārvietojama un tās radītais rezultāts saglabājas ilgākā periodā. Tas nozīmē, to var izmantot vairākās nodaļās, tā vēl palielinot efektivitāti,” piebilda Rozentāle.
Piektdien, 21.augustā, plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem klātienes pasākumā bija iespēja gan uzzināt detalizētāku informāciju par “Novaerus” iekārtu, gan ekskluzīva iespēja attālināti ielūkoties intensīvās terapijas nodaļas mediķu ikdienā. Par to stāstīja Intensīvās terapijas un reanimācijas nodaļas vadītāja, reanimatoloģe Inga Krupnova.
Pasākumā klātienē piedalījās arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis un nodibinājuma “Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Atbalsta fonds” pārstāvis Ardis Platkājis.