Dabasgāzes cenu tendences pasaulē un to ietekme uz cenām Latvijā
06.10.2021.

2021. gada 29. septembrī Latvijas Gāze piedalījās Dienas Bizness rīkotā konferencē “SILTUMAPGĀDE 2021: mērķtiecīgai klimata mērķu sasniegšanai Latvijas pilsētās” un stāstīja par globālajiem apstākļiem, kas ietekmē dabasgāzes tirgu un cenas izmaiņas gan pasaulē, gan Latvijā.

Uzņēmuma Tirdzniecības departamenta vadītājs Egīls Lapsalis konferencē skaidroja dabasgāzes cenas izmaiņas pēdējo gadu laikā un notikumus, kas šīs cenas iespaido. Šobrīd ir vēsturiski augstākā dabasgāzes cena ļoti ilgā periodā. “Aplūkojot cenas izmaiņas kopš 2017. gada, kad tika atvērts gāzes tirgus, redzams, ka izmaiņas notiek ļoti strauji. Pirms gāzes tirgus atvēršanas, cena bija piesaistīta 9 mēnešu vidējām naftas produktu kotācijām, bet šobrīd cenu nosaka biržas indekss. Tas nozīmē, ka esam atkarīgi arī no apstākļiem, kurus ietekmēt nevaram. Šī brīža prognozes rāda, ka novembrī dabasgāzes cena atkal varētu būt rekordaugsta. Mūs sagaida izaicinoša ziema” norāda E. Lapsalis.

Zemās āra gaisa temperatūras ietekmē krātuves zemie atlikumi Eiropā iepriekšējās apkures sezonas beigās, un vēlāk sākusies iesūknēšanas sezona, nozīmē, ka šobrīd krātuves nav maksimāli piepildītas. Tāpat Eiropā un Āzijā ir pieaudzis pieprasījums pēc dabasgāzes. Vienlaikus ir arī dažādi šī resursa ieguves ierobežojumi, piemēram, pārvades sistēmas remontdarbi, jaudu kapacitātes nepietiekamība un gāzes ražošanas apmēru samazināšanās. Pieprasījums aug arī Eiropas klimata mērķu un Zaļā kursa iespaidā, jo gāze pamazām aizstāj dabai mazāk draudzīgus enerģijas avotus. To, kāda šī ziema būs patērētājam, noteiks gaisa temperatūras Eiropā. Siltākas ziemas gadījumā varētu gaidīt arī dabasgāzes cenas kritumu.

Prezentācija un prezentācijas videoieraksts pieejams šeit


Iepriekšējie jaunumi

28.09.2021.

Ņemot vērā ievērojamo dabasgāzes cenas pieaugumu un nepieciešamību nodrošināt piegādes nākamajai ziemai, AS Latvijas Gāze ir noslēgusi grozījumus esošajam kredītlīnijas līgumam ar OP Corporate Bank plc.

08.09.2021.

2020. gada sākumā Latvijas Gāze uzsāka dabasgāzes tirdzniecību uzņēmumiem Somijā. Lai nodrošinātu vienkāršu un pieejamu informāciju par aktuālajiem piedāvājumiem, Somijas klientu ērtībām, izveidota jauna mājaslapa.