Dabasgāzes cenu tendences pasaulē un to ietekme uz cenām Latvijā

2021. gada 29. septembrī Latvijas Gāze piedalījās Dienas Bizness rīkotā konferencē “SILTUMAPGĀDE 2021: mērķtiecīgai klimata mērķu sasniegšanai Latvijas pilsētās” un stāstīja par globālajiem apstākļiem, kas ietekmē dabasgāzes tirgu un cenas izmaiņas gan pasaulē, gan Latvijā.

Uzņēmuma Tirdzniecības departamenta vadītājs Egīls Lapsalis konferencē skaidroja dabasgāzes cenas izmaiņas pēdējo gadu laikā un notikumus, kas šīs cenas iespaido. Šobrīd ir vēsturiski augstākā dabasgāzes cena ļoti ilgā periodā. “Aplūkojot cenas izmaiņas kopš 2017. gada, kad tika atvērts gāzes tirgus, redzams, ka izmaiņas notiek ļoti strauji. Pirms gāzes tirgus atvēršanas, cena bija piesaistīta 9 mēnešu vidējām naftas produktu kotācijām, bet šobrīd cenu nosaka biržas indekss. Tas nozīmē, ka esam atkarīgi arī no apstākļiem, kurus ietekmēt nevaram. Šī brīža prognozes rāda, ka novembrī dabasgāzes cena atkal varētu būt rekordaugsta. Mūs sagaida izaicinoša ziema” norāda E. Lapsalis.

Zemās āra gaisa temperatūras ietekmē krātuves zemie atlikumi Eiropā iepriekšējās apkures sezonas beigās, un vēlāk sākusies iesūknēšanas sezona, nozīmē, ka šobrīd krātuves nav maksimāli piepildītas. Tāpat Eiropā un Āzijā ir pieaudzis pieprasījums pēc dabasgāzes. Vienlaikus ir arī dažādi šī resursa ieguves ierobežojumi, piemēram, pārvades sistēmas remontdarbi, jaudu kapacitātes nepietiekamība un gāzes ražošanas apmēru samazināšanās. Pieprasījums aug arī Eiropas klimata mērķu un Zaļā kursa iespaidā, jo gāze pamazām aizstāj dabai mazāk draudzīgus enerģijas avotus. To, kāda šī ziema būs patērētājam, noteiks gaisa temperatūras Eiropā. Siltākas ziemas gadījumā varētu gaidīt arī dabasgāzes cenas kritumu.

Lūdzu, akceptējiet mārketinga sīkdatnes, lai apskatītu video.

Prezentācijas videoieraksts pieejams šeit

Iepriekšējie jaunumi

28.09.2021. | finanses
AS “Latvijas Gāze” ir palielinājusi kredītlīnijas apjomu ar OP Corporate Bank Plc, Latvijas filiāle

Ņemot vērā ievērojamo dabasgāzes cenas pieaugumu un nepieciešamību nodrošināt piegādes nākamajai ziemai, AS Latvijas Gāze ir noslēgusi grozījumus esošajam kredītlīnijas līgumam ar OP Corporate Bank plc.

Lasīt vairāk
08.09.2021. | uzņēmumiem
Jauna mājaslapa klientiem Somijā

2020. gada sākumā Latvijas Gāze uzsāka dabasgāzes tirdzniecību uzņēmumiem Somijā. Lai nodrošinātu vienkāršu un pieejamu informāciju par aktuālajiem piedāvājumiem, Somijas klientu ērtībām, izveidota jauna mājaslapa.

Lasīt vairāk
27.08.2021. | finanses
Latvijas Gāze koncerna apgrozījums 2021. gada pirmajā pusgadā pieaudzis par 56%

Koncerna neto apgrozījums 2021. gada pirmajā pusgadā sasniedza 154,3 miljonus EUR - tas ir par 56% vairāk nekā attiecīgajā periodā 2020. gadā, savukārt koncerna neto peļņa 2021. gada pirmajos sešos mēnešos ir 5,4 miljoni eiro.

Lasīt vairāk