Dabasgāzes tirgus situācija 2022. gada janvārī - februārī

Dabasgāzes cenu svārstības 2021. gada otrajā pusē bija ārkārtīgi lielas, taču rekordaugstu līmeni tās ir sasniegušas 2022. gada janvārī. Nenoteiktība par cenām un piedāvājumu saglabājās arī šobrīd. Ģeopolitiskā situācija un laikapstākļi visticamāk, arī turpmākajās nedēļās būs galvenais dabasgāzes cenu un tās stabilitātes noteicējs.

Augstās enerģijas cenas pašlaik ir viens no galvenajiem jautājumiem pasaules politikas dienaskārtībā. Īpaša uzmanība tiek pievērsta dabasgāzes tirgum, jo ​​ gāzes cenas kāpums ir ietekmējis pasaules ekonomiku un citu energoresursu cenas. Šobrīd gandrīz trīs ceturtdaļas ES dalībvalstu ir aktivizējušas atbalsta mehānismus neaizsargātiem lietotājiem un aktīvi pārskata pašreizējos enerģijas tirgus modeļus.

Dabasgāzes cenu ietekmē tādi faktori kā pieprasījums - piedāvājums, laikapstākļi, alternatīvo resursu pieejamība, izmešu kvotu cenas, ģeopolitiskā situācija un citi. 2021. gadā pieprasījums pēc dabasgāzes pasaules tirgos pieauga par 4.6% salīdzinājumā ar 2020. gadu, un vairāku faktoru sakritība rezultātā izraisīja ārkārtīgi saspringtu gāzes tirgus situāciju un strauju cenu kāpumu. Savukārt 2022. gads iesākts ar ievērojami zemiem gāzes krājumiem Eiropā. Kā rezultātā janvārī ir sasniegts jauns dabasgāzes cenas rekords – 113 EUR/MWh. Salīdzinājumam 2021. gada janvārī cena bija 16 EUR/MWh, savukārt vidējā cena 2021. gadā bija 45 EUR/MWh.


Šobrīd dabasgāzes cenu visvairāk ietekmē ģeopolitiskie faktori, tādi kā situācija ar dabasgāzes tranzītu caur Ukrainu un jaunizbūvētā gāzes vada Nord-Stream 2 sertificēšana ekspluatācijai. Šo faktoru nenoteiktība var veidot risku cenu kāpumam.

Dabasgāzes tirgus svarīgāko notikumu apskats (01.01.2022.-21.02.2022):

  • Gazprom un Ķīnas Nacionālā naftas korporācija (CNPC) parakstīja līgumu par gāzes pārdošanu Ķīnai. Paredzams, ka Krievijas gāzes piegāžu apjoms Ķīnai pieaugs par 10 miljardiem m3 un sasniegs 48 miljardus m3 gadā (ieskaitot piegādes pa Sibīrijas gāzes cauruļvadu).
  • NATO izskata iespēju būvēt gāzes vadu, kas savienotu Spānijas Kataloniju ar Vāciju un mazinātu Centrāleiropas atkarību no Krievijas gāzes.
  • Lietuvas LNG termināļa operators Klaipedos Nafta (KN) ir nolēmis iegādāties 170 000 m³ Independence peldošo krātuves un regazifikācijas bloku (FSRU), kas šobrīd ir uzstādīts valsts Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) importa terminālī. Plānotais pirkums ļaus Klaipēdas terminālim darboties vēl vismaz 20 gadus. Kuģa cena būs 153,5 miljoni USD (bez PVN).
  • Amber Grid sāk stratēģiskā partnera atlasi meitas uzņēmumam GET Baltic, reģionālajai gāzes biržai. Pieteikumi tiek pieņemti līdz 2022. gada 15. martam. Plānots, ka stratēģiskais partneris tiks izvēlēts šogad.
  • Lietuva, Latvijas, Igaunija un Somija šogad tiks savienotas ar Poliju un visas Eiropas gāzes tirgu, izmantojot gāzes starpsavienojumu starp Poliju un Lietuvu (GIPL).
  • Vietējās fraktēšanas likmes ASV sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) piegādei uz Eiropu ir kļuvušas negatīvas, kas liecina, ka tagad Atlantijas okeāna reģionā ir pārāk daudz LNG kuģu. Decembrī un janvārī uz Eiropu plūda desmitiem ASV LNG kravu, kurām gāzes un enerģētikas krīzes apstākļos bija rekordaugsta dabasgāzes cena. Krīzes dēļ LNG cenas reģionālā līmenī ievērojami pārsniedza Āzijas LNG etalonu un 14 reizes pārsniedza ASV Henrija centra cenu.

Iepriekšējie jaunumi

31.01.2022. | finanses
AS “Latvijas Gāze” veikusi izmaiņas līgumā ar OP Corporate Bank Plc, Latvijas filiāle

Latvijas Gāze ir noslēgusi grozījumus esošajam kredītlīnijas līgumam ar OP Corporate Bank plc.

Lasīt vairāk
27.01.2022. | iedzīvotājiem
Turpmāk klienti saņems SMS atgādinājumus par kavētiem maksājumiem

Latvijas Gāze klienti, kuri līdz 20. datumam nebūs veikuši maksājumu saņems atgādinājumu savā tālrunī – mēs nosūtīsim SMS.

Lasīt vairāk
27.01.2022. | uzņēmumiem | valsts atbalsts
Valsts atbalsts daudzdzīvokļu namu apsaimniekotājiem un īpašniekiem

Ņemot vērā enerģētikas krīzi visā Eiropā, valdība ir lēmusi par dabasgāzes cenas pieauguma kompensāciju ne tikai iedzīvotājiem ar dabasgāzes gada patēriņu virs 250 m3, bet arī lietotājiem ēkās, kur līgums ar dabasgāzes tirgotāju ir namu apsaimniekotājam vai citai juridiskai personai. Tātad valsts atbalstu var saņemt arī daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas, rindu mājas īpašnieks, apsaimniekotājs, projekta attīstītājs, kur savstarpējo līgumsaistību ietvaros dabasgāzi lieto mājsaimniecības.

Lasīt vairāk