Dažādu nozaru uzņēmumos energoresursu izmantošana būtiski atšķiras. Energoefektivitāte ir vērsta gan uz to, ka tiek izmantotas enerģiju taupošas iekārtas un novērsti enerģijas zudumi, gan uzlabots ēku inženiertehniskais stāvoklis. “Tāpēc uz energotaupību - ar mērķi taupīt enerģiju, jāskatās pēc tās izmantošanas būtības”, norāda Latvijas Gāze biznesa attīstības vadītājs Olavs Ķiecis.
Piemēram, viesnīcā dabasgāzi apkurei izmanto pavisam savādāk nekā tas
notiek pārtikas un metālapstrādes uzņēmumā, un vēl atšķirīgāk ķīmijas
nozares uzņēmumā. Dabasgāzes izmantošanas veidu pavisam vienkāršoti var
iedalīt divās grupās:
- dabasgāze apkurei
- dabasgāze uzņēmuma tehnoloģiskajiem procesiem.
Dabasgāze apkurei
Ja dabasgāze tiek izmantota apkurei, tad taupības principi uzņēmumiem ir ļoti līdzīgi kā mājsaimniecībām.
- Uzskaite un analīze. Sākotnēji, pirms rīcības plāna izveides, ir jāzina, cik grib ietaupīt, t.i. jāsaprot, cik lietderīgi jau šobrīd dabasgāze tiek patērēta. Ja uzņēmumam ir viens gāzes skaitītājs, ir vienkārši noteikt kopējo resursu patēriņu, bet būtība parasti slēpjas detaļās. Te noteikti svarīgi zināt atsevišķi katras telpas un ēkas patēriņu, un tikai tad iespējams noteikt, ko var izdarīt, neieguldot lielus līdzekļus. Viens no variantiem ir uzstādīt papildus termometrus un monitorēt atsevišķi katru telpu. Tas sniegs informāciju, balstoties uz kuru varēs izdarīt secinājumus un veikt nepieciešamos uzlabojumus. Vēl papildus būtu nepieciešams noteikt ēku energoefektivitātes klasi, kas nozīmē, noteikt ēkā nepieciešamās enerģijas daudzumu. Šie pirmie soļi dos ideju par “status quo”.
- Paradumu maiņa. Visātrākais un vienkāršākais veids ir temperatūras samazināšana telpās, kad tajās neatrodas darbinieki. Bieži vien temperatūras samazināšana pat par 1 grādu sniedz būtisku resursu ietaupījumu.
- Siltināšana. Ēku un inženierkomunikāciju siltināšana ir ilgtermiņa ieguldījums, bet sniedz vienu no būtiskākajiem patērētās energoresursu samazinājumiem.
- Inženiersistēmu atjaunošana un pareiza izmantošana. Svarīgi ir izvēlēties atbilstošas jaudas un efektīvu apkures katlu. Kā viens no piemēriem, ir siltumsūkņu uzstādīšana, lai nodrošinātu apkuri vēsam laikam, bet gāzes katls nodrošinās siltumu un uzsildīs ūdeni aukstam laikam, utt.
- Energoaudita veikšana un Energopārvaldības sistēmas ieviešana. Abas darbības, ja tās tiek pareizi ieviestas, dos lielu ieguvumu. Vislabāk vērsties pēc palīdzības pie profesionāla energoaudita uzņēmuma, kur savas jomas speciālisti ar dažādiem mērinstrumentiem veiks precīzus mērījumus un ieteiks labākos risinājumus, kas pieejami tirgū. Tomēr labus rezultātus var sasniegt arī pašu spēkiem - iepazīstoties ar plaši pieejamo informāciju internetā par minētajām tēmām.
Dabasgāze uzņēmuma tehnoloģiskajiem procesiem
Katram uzņēmumam ir sava specifiska situācija, bet arī šeit ir zināmi vispārīgi principi, kurus var attiecināt uz visiem, papildus jau iepriekš minētajiem pasākumiem.
- Digitalizācija. Tehnoloģiski attīstītāks uzņēmums ar augstāku automatizācijas pakāpi, izslēdzot cilvēcisko faktoru, dienas beigās būs sasniedzis energoefektivitātes galvenos mērķus. Kāpēc izslēdzot cilvēcisko faktoru? Jo, piemēram, iekārtas operators var aizmirst samazināt iekārtas patēriņu līdz minimumam, kad ir aizgājis pusdienās, vai nakts stundās.
- Inženiersistēmu atjaunošana un uzlabošana ir atkarīga no katra uzņēmuma tehnoloģiskajiem procesiem, bet efektīvāku iekārtu izmantošana, siltināšana, jaunu un modernu programmējamu iekārtu uzstādīšana, noteikti sniegs resursu ietaupījumu.
- Ģenerējošo jaudu uzstādīšana – saules paneļi un mini vēja ģeneratori. Ir labi zināms teiciens, ka vislētākā ir tā enerģija, kuru ietaupām un neizmantojam. Līdz ar to, ja varam saražot enerģiju paši no atjaunojamajiem resursiem un ar to aizstāt fosilo enerģiju, tad noteikti var ieekonomēt ilgtermiņā.
Enerģijas taupīšana ir svarīga un izdevīga daudzu iemeslu dēļ.
Izmantojot vienkāršus enerģijas taupīšanas pasākumus, var ietaupīt
naudu, palielināt īpašuma vērtību un aizsargāt vidi. Šīs ir lieliskas priekšrocības, ko varat gūt, ietaupot enerģiju, neatkarīgi no taupīšanas motivācijas vai mērķa.