Latvijas Gāze – uzticams partneris jau 30 gadus

Latvijas gāzapgādes vēsture sniedzas vairāk nekā 150 gadus senā pagātnē, bet tāds uzņēmums, kāds tas ir atpazīstams mūsdienās, tika izveidots pirms 30 gadiem, pēc Latvijas neatkarības atgūšanas.

Valsts firma Latvijas Gāze ir reģistrēta 1991. gada 25. martā, pēc tam, kad Latvija atguva neatkarību un valdība savā jurisdikcijā pārņēma visu Latvijas teritorijā esošo gāzes apgādes infrastruktūru. Situācija valstī tajā brīdī bija nestabila un komplicēta, tāpēc Latvijas turpmākās gāzapgādes jautājumi tika risināti visaugstākajā līmenī. Līdz ar Latvijas neatkarības atgūšanu un jauniem ekonomiskajiem apstākļiem valstī, jaundibinātajam gāzes uzņēmumam nācās pielāgoties darbam jaunajā situācijā un gāzes iepirkumos tuvoties pasaules līmenim. Iesākums bija ļoti grūts, jo ilgu laiku Latvijas Gāzei nācās kreditēt patērētājus, cenu kāpuma dēļ samazinājās klientu skaits, strauja inflācija un naudas reforma situāciju padarīja vēl jo smagāku, kā rezultātā uzņēmums cieta lielus zaudējumus. 1992. gadā izdevās stabilizēt ieņēmumus un tika noslēgts pirmais līgums par gāzes piegādi Latvijai.

Deviņdesmitajos gados turpinājās jau Padomju Savienībā aizsāktā Latvijas gazifikācija. Tika izbūvēts jauns maģistrālais gāzes vads, daudzās lielajās pilsētās dabasgāzei tikai pievienoti dzīvokļi, kopumā 50 000. Lielas pārmaiņas skāra arī Latvijas Gāzes juridisko statusu, laika posmā no 1997. gada līdz 2002. gadam uzņēmums tika privatizēts un kļuva par akciju sabiedrību.

Katrs uzņēmums, tāpat kā cilvēks, ieņem savu vietu valstī un sabiedrībā. Pieaugot Latvijas Gāzes nozīmei valsts ekonomikā, palielinājās arī uzņēmuma sabiedriskā loma. Latvijas Gāze ne tikai veica lielus ieguldījumus Latvijas gāzes sistēmas attīstībā, bet arī deva un turpina dot lielu pienesumu kultūras un sporta attīstībā, atbalstot dažādus projektus un sabiedrībai nozīmīgas aktivitātes, tādā veidā dodot savu artavu labākas dzīves un nākotnes nodrošināšanai.

Šobrīd Latvijas Gāze ir pieredzes bagāts un uzticams uzņēmums, kas ieņem līderpozīcijas Latvijas un Baltijas enerģijas tirgū. Mūsu uzdevumi ir uzlabot cilvēku dzīvi, piegādājot dabasgāzi dažādiem mērķiem dažādos segmentos, veicināt dabasgāzes izvirzīšanos par nozīmīgu enerģijas avotu sabiedrības labumam, dot pienesumu Baltijas reģiona ekonomikai un līdzdarboties vides saglabāšanā, lai planētas resursi tiku ne tikai patērēti, bet arī saglabāti un attīstīti.

Egīls Lapsalis, Tirdzniecības departamenta vadītājs, Latvijas Gāzē strādā 22 gadus

“Tik ilgu laiku strādājot uzņēmumā, esmu pieredzējis tā transformēšanos vairākas reizes. Kad sāku strādāt Latvijas Gāzē, uzglabāšanas, sadales un tirdzniecības funkcijas bija nodalītas. Vēlāk to visu apvienoja, līdz ar to sakārtojās visi procesi, uzlabojās pārvalde, un gāzapgāde Latvijā tika organizēta centralizēti. Pēc tam, kad 2016. gadā Saeima pieņēma Enerģētikas likuma grozījumus, paredzot tiesības lietotājiem izvēlēties gāzes piegādātāju un nosakot, ka uzņēmumā jānodala gāzes pārvade un uzglabāšana no sadales un tirdzniecības, notika uzņēmuma reorganizācija, kā rezultātā funkcijas atkal tika sadalītas, tās atdodot dažādiem uzņēmumiem. Pārvade un uzglabāšana ir AS Conexus Baltic Grid atbildība, bet ar sadali kopš 2017. gada nodarbojas AS Gaso.

Latvijas Gāzē nostrādātais laiks un pieredzētās pārmaiņas ir devušas priekšrocību pret citiem tirgus dalībniekiem – ir iegūtas daudzpusīgas zināšanas, arī tehniskās, par visiem gāzapgādes procesiem sākot no piegādes un uzglabāšanas, beidzot ar sadali un tirdzniecību. Šajā laikā nodibināti arī vērtīgi kontakti, un izveidots nozīmīgs klientu portfelis. Tas viss ļauj pilnīgāk redzēt un analizēt notiekošo dabasgāzes tirgū, klientiem piedāvājot iespējami ērtākus un izdevīgākus risinājumus.”

Iepriekšējie jaunumi

16.12.2021. | uzņēmumiem | dabasgāzes tirgus
2021. gads dabasgāzes tirgū

2021. gads dabasgāzes tirgū bija negaidīti izaicinošs un dinamisks. Dažādi globālie apstākļi izraisīja strauju cenu lēcienu, kā rezultātā dabasgāzes cena 2021. gada beigās bija gandrīz 6 reizes lielāka nekā gada sākumā. Tas būtiski ir ietekmējis gan dabasgāzes lietotājus, gan dabasgāzes tirgotājus.

Lasīt vairāk
16.12.2021. | iedzīvotājiem | padomi
Latvijas Gāze aicina sagaidīt svētkus droši

Lai svētku gaidīšanas laiks būtu mierīgs un bez liekiem satraukumiem, aicinām atcerēties, par svarīgākajiem drošības noteikumiem, gatavojot svētku gardumus un izrotājot mājokli. Īpaši svarīgi pārrunāt šos jautājumus ar bērniem, lai kritiskajā situācijā viņi zina kā rīkoties.

Lasīt vairāk
15.12.2021. | iedzīvotājiem | padomi
Noderīgi padomi, kā gudri izmantot dabasgāzi un citus energoresursus un tērēt mazāk

Ziemas sezonā ievērojami pieaudzis energoresursu patēriņš, līdz ar to arī izmaksas. Esam apkopojuši noderīgus padomus, kā veikt pārdomātus darbus izdevumu samazināšanai un mājokļa energoefektivitātes uzlabošanai.

Lasīt vairāk