Noderīgi padomi, kā gudri izmantot dabasgāzi un citus energoresursus un tērēt mazāk

Ziemas sezonā ievērojami pieaudzis energoresursu patēriņš, līdz ar to arī izmaksas. Esam apkopojuši noderīgus padomus, kā veikt pārdomātus darbus izdevumu samazināšanai un mājokļa energoefektivitātes uzlabošanai.

# Temperatūras regulēšanai izmantojiet automātisku vai programmējamu termostatu

Komfortabla temperatūra telpā ir no svara. Tomēr jāatceras, ka samazinot apkurināmās telpas temperatūru par vienu grādu var ietaupīt līdz pat pieciem procentiem no enerģijas patēriņa.

Temperatūras regulēšanai katrā atsevišķā telpā var izmantot radiatoru termostatiskos vārstus. Taču arī dabasgāzes apkures katlu būtu vērts aprīkot ar automātisku vai programmējamu termostatu, ja tāda vēl nav. Tas ļauj mazliet - par diviem trijiem grādiem - samazināt temperatūru, piemēram, uz to laika brīdi, kad visi iemītnieki ir darbā vai skolā un mājās ir tikai kaķis vai suns. Speciālistu aplēses liecina, ka gadījumos, ja apkure lielāko dienas daļu darbosies ar mazliet pazeminātu temperatūru, dabasgāzes patēriņu iespējams mazināt par 7-10%.

Kā redzams, šie it kā nelielie soļi apkures sezonā var palīdzēt būtiski samazināt tēriņus par enerģiju. 

# Samaziniet mitrumu mājās

Izrādās, ja telpās ir pārāk liels mitrums, tad mums var šķist, ka mums salst vairāk un tāpēc tā vien gribas, kā pagriezt termostatu uz augstākiem grādiem. Tādēļ ir vērts mājoklī uzturēt mitrumu 40-50% līmenī, lai mazāk resursu būtu jātērē apkurei.

# Pārskatiet dažādu ierīču lietošanas paradumus – detaļām ir nozīme

Ja mīlat darboties virtuvē, tad arī gatavojot var ietaupīt nedaudz dabasgāzes. Gatavojot maltīti cepeškrāsnī, atcerieties – ne vienā vien receptē, kurā tiek prasīta iepriekšēja krāsns uzsildīšana, ir domāta elektriskā cepeškrāsns, jo tā silst ilgāk. Gāzes cepeškrāsns sasilst ātrāk – parasti aptuveni 10 līdz 15 minūtēs, tādēļ šo laiku var saīsināt un ietaupīt gāzi. Tāpat uguni uz plīts var izslēgt kādu mirkli pirms ēdiens ir gatavs, jo katlā ar cieši pieguļošu vāku siltums būs pietiekams.

Interesants fakts: pārāk bieža cepeškrāsns virināšana nav visai energoresursiem draudzīga. Katru reizi, kad atveram to, krāsns temperatūra var pazemināties par aptuveni 3oC. Protams, jo ilgāk turam to atvērtu, jo vairāk karstums samazināsies. Tajā brīdī ierīce patērēs vairāk energoresursu, lai atkal sasniegtu noteikto karstumu.

# Trauku mazgājamā mašīna taupīs gan ūdeni, gan gāzi, gan laiku

Ūdens uzsildīšana var patērēt 14%-25% no kopējās enerģijas mājsaimniecībā. Tikmēr trauku mazgājamā mašīnai ir nepieciešams mazāk karstā ūdens nekā tad, ja mazgāsiet traukus rokām. Līdz ar to samazinās gāzes patēriņš, kas nepieciešams ūdens uzsildīšanai. Tiesa, svarīgi, lai trauku mazgājamās mašīnas modelis būtu energoefektīvs!

# Vismaz reizi gadā veiciet apkures katlu, ūdenssildītāju un visas sistēmas apkopi

Līdzīgi kā autobraucēji vismaz reizi sezonā veic sava spēkrata apkopi, tas pats arī attiecas uz apkures sistēmu. Tās iekārtas jāapkopj vismaz reizi gadā, jo pat daži milimetri sodrēju un slikti ieregulēts deglis patērē par pieciem līdz desmit procentiem vairāk enerģijas. Tieši tāpat gāzes patēriņš palielināsies, ja kāda no apkures sistēmas komponentēm, piemēram, sūkņi, filtri, vārsti, nestrādās atbilstoši. Lai māja būtu patiešām energoefektīva, vienlīdz svarīgas ir gan siltinātas konstrukcijas, gan laba ventilācija.

# Samaziniet gaisa noplūdi, siltiniet mājas konstrukcijas

Logi, durvis, bēniņi, pagrabs – šīs ir vietas, kur parasti mēdz veidoties vislielākie siltuma zudumi. Caur logiem var izplūst pat ceturtā daļa siltuma. Tādēļ katru vasaru būtu vērts apskatīt visu, lai pārbaudītu, vai nav veicami kādi siltināšanas darbi. Iespējams, no jauna jānoblīvē durvis un logi. Varbūt ir laiks mainīt logus vai sakārtot bēniņus. Pareizi siltinātas telpas ļauj ietaupīt līdz pat 20% no apkures rēķina. Speciālisti atgādina, ka, siltinot sienas, nebūtu ieteicams aizmūrēt ventilācijas atveres.

Runājot par mikroklimatu telpās, jāatceras, ka vasarā ieteicams turēt aizvērtus aizkarus, neļaujot siltajiem saules stariem tās piekarsēt. Savukārt ziemā saulīte palīdzēs dabiski sildīt telpas.

# Nomainiet apkures iekārtas pret energoefektīvākām

Visas ierīces reiz noveco – ar gāzes apkures katli. Ja gāzes apkures katla vai boilera vecums pārsniedz 15 gadi un ja tas nav ļoti rūpīgi kopts, visticamāk, iekārta vairs nedarbojas efektīvi un tās ekspluatācijas laiks tuvojas beigām. Modernās dabasgāzes apkures ierīces, nenoliedzami, ir videi draudzīgākas un energoefektīvākas.

Pērkot jaunu katlu, maksimālo jaudu nosaka pēc nepieciešamā siltuma daudzuma gada aukstākajās dienās. Labi siltinātai mājai būtu nepieciešams katls ar maksimālo jaudu vismaz 15-20 kW. Tāpat jāpievērš uzmanība degļa jaudas modulācijas pakāpei. Jo tā ir lielāka, jo efektīvāk tiek patērēts kurināmais. Savukārt, ja plānojiet mainīt ūdens sildītāju, būtu jāizvērtē savas ģimenes vajadzības, lai nenopirktu lielāku boileri, nekā tas reāli ir nepieciešams.

# Regulāri ziņojiet aktuālos skaitītāju rādījumus

Vēl viens veids, ka tērēt prātīgāk, ir mājsaimniecībām ziņot aktuālos dabasgāzes rādījumus, jo tikai tā var uzskaitīt faktisko dabasgāzes patēriņu. Klientu ērtībai piedāvājam iespēju nodot skaitītāju rādījumus norādot tikai abonenta vai līguma numuru.

Iepriekšējie jaunumi

10.12.2021. | tarifi | iedzīvotājiem
No 1. janvāra mainās dabasgāzes cenas mājsaimniecībām

No 2022. gada 1. janvāra mājsaimniecībām, kas iegādājas dabasgāzi pēc regulētā tarifa, dabasgāzes cenas pieaugums būs ievērojami mazāks par kopējo dabasgāzes cenu pieaugumu tirgū.

Lasīt vairāk
07.12.2021. | pārvaldība
Valdes locekle un Finanšu direktore Inga Āboliņa piedalās paneļdiskusijā par atklātības nozīmi uzņēmējdarbībā

Piektdien, 3. decembrī, tiešsaistē norisinājās diskusija "Kā būt atklātam un palikt spēlē?". Diskusijas laikā uzņēmēji un eksperti dalījās savā pieredzē par to, cik daudz informācijas par savu darbību uzņēmumam ir jāatklāj investoru un sabiedrības interesēs, vienlaikus nezaudējot konkurences priekšrocības.

Lasīt vairāk
30.11.2021. | finanses
Latvijas Gāze koncerna neto apgrozījums 2021. gada 9 mēnešos pieaudzis par 113%

Koncerna neto apgrozījums 2021. gada deviņos mēnešos sasniedza 281.2 miljonus EUR - tas ir par 113% vairāk nekā attiecīgajā periodā 2020. gadā.

Lasīt vairāk