AS “Latvijas Gāze” paziņojums par dabasgāzes piegādēm

AS “Latvijas Gāze” ir vienmēr gādājusi par Latvijas interesēm un 30 gadu garumā nodrošinājusi Latvijas enerģētisko neatkarību.

Attiecībā uz jautājumu par Saeimā iesniegtajiem Enerģētikas likuma grozījumiem un publiskā tirgotāja turpmāko statusu, jāsaka, ka no AS “Latvijas Gāze” viedokļa, Latvijas valdība šādus grozījumus var pieņemt un var uzdot AS “Latvijas Gāze” kā publiskajam tirgotājam nodrošināt gāzes krājumu iepirkumu līdz 2022. gada 1. jūlijam. Ar šādu nosacījumu noteikšanu, faktiski, AS “Latvijas Gāze” tiks piespiesta nodrošināt gāzes rezerves par vēsturiski augstāko cenu un uzglabāt to Inčukalna Pazemes Gāzes Krātuvē. Šajā sakarā jārunā par valsts subsidēto atbalstu mājsaimniecībām. Latvijas valdība sāka subsidēt mājsaimniecību tarifu jau 2022. gada janvārī pie cenas 50 EUR. Iestājoties un izpildoties Likuma grozījumos paredzētajiem nosacījumiem, mājsaimniecībām piemērojams tarifs būs ievērojami augstāks. Pat pieļaujot, ka ir iespējama publiskā tirgotāja nomaiņa, klientiem tiks atstātas tiesības izvēlēties savu piegādātāju.

Attiecībā uz lēmumu par atteikšanos no Krievijas gāzes importa Latvijā jāatgriežas pie reģionālā principa. Latvija viena pati vienotajā tirgus zonā nevar aizliegt gāzes tirgus importu, tas ir jāizdara gan Somijai gan Igaunijai. Pēc būtības tas ir starpvaldību jautājums, kur trijiem tirgus dalībniekiem par to vienojoties, tiek pieņemts politisks lēmums. Šobrīd gan Somija gan Igaunija arī ir ieņēmuši nogaidošu pozīciju un gaida Eiropas Komisijas lēmumu par turpmāko gāzes tirgus perspektīvu. Lēmuma pieņemšana kavējas. Acīmredzot, ievērojot jautājuma komplicēto raksturu, tam nepieciešams vairāk laika. Šobrīd mūsu rīcībā nav Ekonomikas Ministrijas konkrēta plāna, līdz ar ko nevaram komentēt kā šī atteikšanās varētu notikt. Mums priekšā ir ziema, šobrīd vasarā alternatīvu piegādes avotu nav un mums ir jāparūpējas par vairāk kā 350 000 lielu klientu portfeli. Tāpēc AS “Latvijas Gāze” domā par to, kā iegādāties gāzi, tajā skaitā no Krievijas, pie nosacījuma, ja tas tiks atļauts. Šobrīd ar esošajiem krājumiem, varam uzturēt tirgu esošajā stāvoklī līdz 2022. gada jūlijam.

AS “Latvijas Gāze” vēlas uzsvērt, ka, šādos kara apstākļos pats svarīgākais Latvijā ir iekšējā drošība, tā tiks destabilizēta, radot enerģētikas krīzi. Tāpēc uz šo jautājumu jāraugās ar ļoti lielu valstisku atbildību.

AS “Latvijas Gāze” sagaida profesionālu diskusiju, konkrētus rīcības plānus no Ekonomikas Ministrijas un izsvērtus politiskus lēmumus. AS “Latvijas Gāze” rīcībā ir pietiekami finansiālie resursi un zināšanas, lai piedalītos šajā tirgū un palīdzētu mūsu klientiem.

AS “Latvijas Gāze”
Valdes priekšsēdētājs
Aigars Kalvītis

Par AS “Latvijas Gāze”

Latvijas Gāze ir viens no Baltijas reģiona enerģētikas nozares līderiem. Mūsu mērķis ir stiprināt Latvijas Gāzes koncerna līderpozīcijas Latvijas un Baltijas enerģijas tirgū, kļūstot par klientu pirmo izvēli starp dabasgāzes piegādātājiem un nodrošinot stabilāko dabasgāzes apgādi visam reģionam.

Dabasgāzes vairumtirdzniecība un pārdošana biznesa klientiem tiek veikta Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Pēc Somijas gāzes tirgus atvēršanas 2020. gada 1. janvārī Latvijas Gāze veiksmīgi ir uzsākusi dabasgāzes tirdzniecību arī Somijā. Mājsaimniecību segmentā Latvijas Gāze ir vislielākais un nozīmīgākais dabasgāzes tirgotājs Latvijā.

Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas 1991. gadā, apvienojot Latvijas teritorijā esošo gāzes infrastruktūru un institūcijas, tika izveidots apvienotais valsts uzņēmums "Latvijas Gāze". 1997. gadā tika uzsākta uzņēmuma privatizācija, noslēdzot to 2002. gadā. Kopš 1999. gada 15. februāra AS “Latvijas Gāze” akcijas tiek kotētas Nasdaq Riga biržā. Ņemot vērā Eiropas Savienības prasības dabasgāzes tirgus izveidei, kā arī beidzoties starp valsti un Latvijas Gāzes akcionāriem noslēgtā privatizācijas līguma termiņam, no Latvijas Gāzes 2017. gada sākumā tika nodalīts vienotais pārvades un uzglabāšanas uzņēmums AS “Conexus Baltic Grid”, bet 2017. gada 1. decembrī tika nodalīts sadales sistēmas operators AS “Gaso”.

Kontaktinformācija:
Sandra Joksta
investor.relations@lg.lv
tel. + 371 67 374 369

Iepriekšējie jaunumi

01.04.2022. | pārvaldība | ilgtspēja
Trešo gadu pēc kārtas, Latvijas Gāze koncerns iegūst EcoVadis sudraba godalgu

Veicot detalizētu auditēšanas procedūru, EcoVadis – viens no pasaules uzticamākajiem biznesa ilgtspējas novērtētājiem, Latvijas Gāze koncernam atkārtoti piešķir sudraba godalgu. Salīdzinot ar novērtējumu iepriekšējā gadā, šī gada vērtējums ir uzlabojies, kopvērtējumā apsteidzot nozares vidējo vērtējumu par 9%.

Lasīt vairāk
30.03.2022. | iedzīvotājiem | padomi
Padomi personiskās informācijas aizsardzībai, lai neuzķertos uz krāpnieku trikiem

Laikā, kad aktivizējušies dažādi krāpnieki un apšaubāmas informācijas izplatītāji, aicinām uzmanīgi pārdomāt, kam sniedzat savus personas datus, finanšu informāciju, uz kurieni veicat naudas pārskaitījumu, kā arī, ko publicējiet dažādās sociālo tīklu vietnēs. Arī Latvijas Gāzes klienti ir saskārušies ar krāpnieciskiem gadījumiem, kad Latvijas Gāzes vārdā ir izsūtīti viltus rēķini, tāpēc aicinām būt vērīgiem un neuzķerties uz krāpnieku trikiem.

Lasīt vairāk
28.03.2022. | iedzīvotājiem | padomi
Atpazīsti sadales sistēmas operatora GASO darbiniekus

Dabasgāzes infrastruktūras apkalpošana un uzturēšana reizēm prasa speciālistu nepieciešamību iekļūt mājā vai pagalmā, lai rūpētos par dabasgāzes piegādes tīkla uzturēšanu un nolasītu skaitītāju rādījumus.

Lasīt vairāk