1. jūlijā stājas spēkā jaunie dabasgāzes un sadales sistēmas operatora “Gaso” tarifi mājsaimniecībām

Izmaiņas ir saistītas gan ar dabasgāzes cenu pieaugumu globālajos tirgos, gan ar sadales sistēmas operatora Gaso pakalpojumu tarifa grozījumiem, ko vēl šā gada 30. aprīlī apstiprināja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK).

2021. gada otrajā pusgadā dabasgāzes tirdzniecības gala tarifi mājsaimniecībām atkarībā no patēriņa pieaugs par 1-2 eirocentiem par katru patērēto kilovatstundu (kWh), iekļaujot pievienotās vērtības nodokli (PVN) un akcīzes nodokli, ja dabasgāze tiek izmantota kā kurināmais.

Savukārt sadales sistēmas operatora Gaso fiksētā maksa būs 3,27 eiro mēnesī (ar PVN). Gaso tarifu palielinājums ir saistīts ar nepieciešamām investīcijām tīkla uzturēšanā un atjaunošanā, lai nodrošinātu drošu dabasgāzes piegādi.

TARIFI NO 01.07.2021.

Maksājumu par dabasgāzi mājsaimniecībām veido piecas komponentes – dabasgāzes cena, ko ietekmē resursa cenas svārstības pasaules tirgos un kas tiek aprēķināta atbilstoši SPRK apstiprinātajai metodikai, maksa par pārvades pakalpojumiem, ko aprēķina un ar SPRK saskaņo Conexus Baltic Grid, sadales operatora pakalpojumi, kur tarifus aprēķina un ar SPRK skaņo Gaso, kā arī akcīzes un pievienotās vērtības nodoklis, ko regulē valsts.

Dabasgāzes cenu nosaka brīvais tirgus un svārstās atkarībā no globālās situācijas, jo ir piesaistīta Eiropas gāzes biržu indeksiem. Latvijas Gāze kā publiskais tirgotājs mājsaimniecībām pārskata cenas divas reizes gadā atbilstoši SPRK apstiprinātajai metodikai. Tā valsts var būt droša, ka iedzīvotāji nepārmaksā par dabasgāzi, bet uzņēmums gūst peļņu kvalitatīva pakalpojuma nodrošināšanai.

Ja 2020. gada vasarā, pamatojoties uz minēto metodiku un tirgus situāciju, varējām samazināt dabasgāzes cenas līdz pēdējos 12 gados zemākajam līmenim, tad šogad cenas diemžēl pieaugs.

Pēdējos 12 mēnešos dabasgāzes cenas par megavatstundu starptautiskajā tirgū pieaugušas aptuveni četras reizes, sasniedzot gandrīz 25 eiro par megavatstundu. Bet neskatoties uz to, esam spējuši saglabāt mājsaimniecībām dabasgāzes cenu 20,25 eiro par megavatstundu līmenī, kas ir aptuveni 20% zemāka nekā šā brīža faktiskā iepirkuma cena.

Dabasgāzes cenas pieaugums starptautiskajos tirgos saistīts ar vairākiem notikumiem Eiropā. Pēdējā ziema visā Eiropā bija salīdzinoši aukstāka nekā citus gadus, tāpēc pieauga gāzes patēriņš. Turklāt arī pavasaris nebija tik silts. Līdz ar to pašlaik Eiropas gāzes krātuvēs ir novērojams zemākais dabasgāzes līmenis pēdējos trīs gados, kas rada pastiprinātu pieprasījumu pēc dabasgāzes iesūknēšanas ziemas sezonai, palielinot pieprasījumu un attiecīgi arī dabasgāzes cenas. Dabasgāzes tirgu ietekmē arī ģeopolitiskā situācija.

Klienti tiks informēti par jaunām izlīdzinātā maksājuma summām

Visi mājsaimniecību klienti no jūlija līdz septembra beigām saņems vēstules, kurās būs norādīts jauns ikmēneša maksājums. No augusta jaunā izlīdzinātā maksājuma summa būs redzama arī mūsu klientu portālā, kad arī ir jāveic pirmais maksājums atbilstoši jaunajam tarifam.

Vēstules ar jaunām izlīdzinātā maksājuma summām tiks izsūtītas arī klientiem, kuri šogad jau saņēmuši pārskatu, lai neveidojas lielākas summas samaksai, saņemot nākamo gada pārskatu.

Klienti, kuri ir samaksājuši avansā vairākus mēnešus vai gadu uz priekšu, arī saņems no mums vēstuli ar jauno maksājumu grafiku. Tas būs izveidots, ņemot vērā jau veiktos maksājumus.

Sadaļā Tarifi un kalkulators var aprēķināt prognozēto maksājumu par dabasgāzi.

Iepriekšējie jaunumi

07.06.2021. | uzņēmumiem | dabasgāzes tirgus
Latvijas Gāze piedalās starptautiskajā Baltijas gāzes tirgus forumā

Šī gada 2. jūnijā Baltijas enerģētikas foruma ietvaros norisinājās Baltijas gāzes tirgus forums, kurā reģiona gāzes tirgus dalībnieki diskutēja par dabasgāzes tirgus aktualitātēm un izaicinājumiem.

Lasīt vairāk
01.06.2021. | iedzīvotājiem
Rēķinu apmaksa Maxima veikalos atkal pieejama bez laika ierobežojuma un tagad arī pašapkalpošanās kasēs

Uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai valstī, no 1. jūnija rēķinu apmaksa Maxima veikalos atkal pieejama bez laika ierobežojuma – veikala darba laikā.

Lasīt vairāk
27.05.2021. | uzņēmumiem
Latvijas Gāzei tagad mājaslapa arī Igaunijas klientiem

Rūpējoties par Igaunijas klientu ērtībām, esam izveidojuši mājaslapu ar aktuālajiem piedāvājumiem tieši šīs dabasgāzes tirgus daļas dalībniekiem.

Lasīt vairāk