Atbildot uz klientu jautājumu, esam sagatavojuši skaidrojumu, kas ir siltumspēja un kāpēc tā ir atrodama norēķinu dokumentā.
Dabasgāzes siltumspēja ir enerģija, kas izdalās siltuma veidā sadedzinot 1 m3 dabasgāzes.
Piemērs. Lai uzsildītu 1 l ūdens, ir nepieciešams noteikts daudzums dabasgāzes. Jo augstāka ir šīs dabasgāzes siltumspēja, jo mazāks daudzums dabasgāzes ir nepieciešams ūdens uzsildīšanai.
Kā nosaka siltumspēju ?
Visā Latvijas teritorijā ir izvietotas speciālas ierīces – hromatogrāfi, kas mēra gāzes sastāvu tai skaitā arī nosaka siltumspēju. Siltumspēja dažādās Latvijas teritorijās ir atšķirīga, jo dabasgāze Baltijas reģionā tiek piegādāta no dažādiem avotiem un Latvijā tā ģeogrāfiski ienāk no Lietuvas un Igaunijas, kā arī apkures sezonas laikā tiek ņemta no krājumiem, kas uzglabāti Inčukalna pazemes gāzes krātuvē, līdz ar to katrā gāzes regulēšanas punktā (GRS), kur ir uzstādīts hromotogrāfs, ir atšķirīgs gāzes sastāvs, tāpēc katru mēnesi siltumspējas koeficients ir atšķirīgs. Katras zonas vidējā siltumspēja tiek publicēta GASO mājas lapā, norādīta klienta norēķinu dokumentā un Latvijas Gāze sadaļā skaitītāja rādījumi, mērvienību kalkulatorā.
Avots: Sadales sistēmas siltumspējas zonu kārtība (https://www.gaso.lv/siltumspej...)
Kāpēc siltumspēja tiek iekļauta rēķinā?
Siltumspēju iekļaujam rēķinā, lai klientiem būtu pieejama informācija, kāds tieši siltumspējas koeficients tika izmantots kilovatstundas aprēķinam, jo Ministru kabineta noteikumiem Nr.78 “Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumiem” nosaka, ka norēķiniem par dabasgāzi jāizmanto kilovatstundas (kWh). Tā kā skaitītāji dabasgāzi joprojām uzskaita kubikmetros, lai aprēķinātu kilovatstundas, objekta atrašanās vietā noteiktais siltumspējas koeficients jāsareizina ar patēriņu kubikmetros.