Jūs jautājat – mēs atbildam!

Klienta jautājums: dabasgāzes rēķinā ir norādīta dabasgāzes siltumspēja. Ko tas nozīmē un kāpēc tā katru mēnesi atšķiras?

Atbildot uz klientu jautājumu, esam sagatavojuši skaidrojumu, kas ir siltumspēja un kāpēc tā ir atrodama norēķinu dokumentā.

Dabasgāzes siltumspēja ir enerģija, kas izdalās siltuma veidā sadedzinot 1 m3 dabasgāzes.

Piemērs. Lai uzsildītu 1 l ūdens, ir nepieciešams noteikts daudzums dabasgāzes. Jo augstāka ir šīs dabasgāzes siltumspēja, jo mazāks daudzums dabasgāzes ir nepieciešams ūdens uzsildīšanai.

Kā nosaka siltumspēju ?

Visā Latvijas teritorijā ir izvietotas speciālas ierīces – hromatogrāfi, kas mēra gāzes sastāvu tai skaitā arī nosaka siltumspēju. Siltumspēja dažādās Latvijas teritorijās ir atšķirīga, jo dabasgāze Baltijas reģionā tiek piegādāta no dažādiem avotiem un Latvijā tā ģeogrāfiski ienāk no Lietuvas un Igaunijas, kā arī apkures sezonas laikā tiek ņemta no krājumiem, kas uzglabāti Inčukalna pazemes gāzes krātuvē, līdz ar to katrā gāzes regulēšanas punktā (GRS), kur ir uzstādīts hromotogrāfs, ir atšķirīgs gāzes sastāvs, tāpēc katru mēnesi siltumspējas koeficients ir atšķirīgs. Katras zonas vidējā siltumspēja tiek publicēta GASO mājas lapā, norādīta klienta norēķinu dokumentā un Latvijas Gāze sadaļā skaitītāja rādījumi, mērvienību kalkulatorā.

Avots: Sadales sistēmas siltumspējas zonu kārtība (https://www.gaso.lv/siltumspej...)

Kāpēc siltumspēja tiek iekļauta rēķinā?

Siltumspēju iekļaujam rēķinā, lai klientiem būtu pieejama informācija, kāds tieši siltumspējas koeficients tika izmantots kilovatstundas aprēķinam, jo Ministru kabineta noteikumiem Nr.78 “Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumiem” nosaka, ka norēķiniem par dabasgāzi jāizmanto kilovatstundas (kWh). Tā kā skaitītāji dabasgāzi joprojām uzskaita kubikmetros, lai aprēķinātu kilovatstundas, objekta atrašanās vietā noteiktais siltumspējas koeficients jāsareizina ar patēriņu kubikmetros.

Iepriekšējie jaunumi

12.10.2023. | iedzīvotājiem | padomi
Fiksētas vai mainīgas cenas produkts — kurš ir piemērotākais tieši Jums?

Sākot ar šā gada 1.maiju dabasgāzes tirgus Latvijā ir pilnībā atvērts, sniedzot klientiem lielākas izvēles iespējas un elastību, izvēloties piemērotāko dabasgāzes produktu un piegādātāju.

Lasīt vairāk
07.09.2023. | pārvaldība | dabasgāzes tirgus
Par dabasgāzes pieejamību, pietiekamību un cenu Latvijā

6.septembrī Latvijas Gāze piedalījās Dienas Biznesa rīkotajā konferencē “Siltumapgāde un energotehnoloģijas 2023”. Konferencē tikās enerģētikas nozares eksperti, lai mirkli pirms jaunās apkures sezonas uzsākšanas, rastu atbildes uz jautājumiem par siltumenerģijas apgādes pakalpojumu pieejamību un cenu gaidāmajā apkures sezonā.

Lasīt vairāk
03.08.2023. | pārvaldība
GASO īpašumtiesību maiņa nekādi neietekmē Latvijas Gāze klientus

No 2023. gada 17. jūlija par GASO vienīgo īpašnieku kļūst AS Eesti Gaas

Lasīt vairāk