Latvijas Gāze Baltijas gāzes tirgus forumā

Šī gada 25. maijā Tallinā norisinājās 14. Baltijas gāzes tirgus forums, kurā dalībnieki informēja par jaunākajiem notikumiem Baltijas un Somijas gāzes tirgos, stāstīja par infrastruktūras attīstības projektiem un dalījās ar informāciju par jaunākajiem notikumiem Baltijas un Somijas dabasgāzes tirgū.

Forumā piedalījās Latvijas Gāze Vairumtirdzniecības departamenta vadītājs Jānis Kalējs, stāstot par dabasgāzes pieejamību nākamajā apkures sezonā un sašķidrinātās dabasgāzes infrastruktūras nepietiekamību drošai reģiona gāzapgādei gaidāmajā ziemā: “Šobrīd Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) termināļa regazifikācijas jaudas ir pilnībā rezervētas līdz šā gada beigām. Tas, ar ko šobrīd saskaras Baltijas gāzes tirgus, ir nevis resursa deficīts, bet gan infrastruktūras, kas nepieciešama, lai reģiona patēriņu pilnībā varētu nodrošināt ar LNG, trūkums. Ir iespējams iegādāties kuģa kravu ar sašķidrināto dabasgāzi, taču tehniski to nav, kur izkraut. Pat izbūvējot papildu LNG termināli reģionā pirms nākamās ziemas, re-gazifikācijas jaudas pīķa dienu patēriņam nebūtu pietiekamas. Tāpat arī, pēc pārvades sistēmas operatoru datiem, ir redzams, ka caur nupat atvērto Polijas-Lietuvas starpsavienojumu, gāzes plūsmas notiek Polijas virzienā un tās sastāda aptuveni 20% no šā brīža Klaipēdas LNG termināļa re-gazifikācijas jaudām, un jūnijā šī dabasgāzes proporcija, kas aizplūst Polijas tirgus virzienā, jau būs aptuveni 40%.”

Prezentācijas laikā Jānis Kalējs klātesošos iepazīstināja arī ar aprēķiniem par reģionā patērēto dabasgāzes apjomu un gāzes plūsmām maija sākumā un dažādiem iespējamiem scenārijiem, kas rada nopietnas bažas par dabasgāzes pietiekamību reģionā gan tuvākajos mēnešos, gan nākamajā ziemā. “Šobrīd ir ļoti daudz neatbildēto jautājumu, taču ir skaidrs, ka pat ar diviem pilnībā strādājošiem LNG termināļiem reģionā nav iespējams nodrošināt nepieciešamo patēriņa pieprasījumu nākamās ziemas pīķa dienās. Ir vai nu jāatrod risinājumi pietiekamai gāzes iesūknēšanai krātuvē iesūknēšanas sezonas laikā, vai arī jābūt gataviem ārkārtas situācijām nākamajā ziemā” norāda Jānis Kalējs

Forumā piedalījās Baltijas valstu regulatoru pārstāvji, dabasgāzes pārvades operatori Conexus Baltic Grid, Amber Grid, dabasgāzes tirgotāji Latvijas Gāze, Ignitis, Eesti Gaas, Suomen Kaasueenergia Oy, kā arī Get Baltic biržas pārstāvis.

Iepriekšējie jaunumi

25.05.2022. | finanses
AS “Latvijas Gāze”: Latvijas Gāze koncerna nerevidētie finanšu rezultāti par 2022. gada 3 mēnešiem

Latvijas Gāze koncerns 2022. gada pirmajā ceturksnī sasniedza vēsturiski labākos finanšu rezultātus, pateicoties disciplinētai tirdzniecības un risku mazināšanas pieejai 2021. gadā.

Lasīt vairāk
19.05.2022. | iedzīvotājiem
Latvijas Gāze rēķinus iespējams apmaksāt Narvesen tirdzniecības vietās visā Latvijā

Visās Narvesen tirdzniecības vietās atkal iespējams norēķināties par dažādiem pakalpojumiem, tostarp dabasgāzi.

Lasīt vairāk
17.05.2022. | uzņēmumiem | dabasgāzes tirgus
Latvijas Gāze konferencē "ENERĢĒTIKA 2022": reģionam nepieciešamo dabasgāzes apjomu nav iespējams nodrošināt ar šī brīža infrastruktūru.

Šī gada 11. maijā Dienas Bizness rīkotajā konferencē pulcējās nozares uzņēmumi, eksperti un institūciju pārstāvji, lai diskutētu par enerģētikas nozares attīstību tuvākajos gados, veicinot Latvijas enerģētisko drošību un neatkarību.

Lasīt vairāk